17/04/2024

Skutočná turistická lahôdka sa ukrýva na Liptove. Kvačianska a Prosiecka dolina je spojená okružným chodníkom. Spoznajte vzácny Kvačiansky mlyn, ktorý sa nachádza v lokalite Oblazy. Prosiecka dolina je považovaná za jednu z najkrajších dolín na Slovensku najmä pre krasové útvary a pestrosť rastlín. Čitatelia časopisu Krásy Slovenska ju dokonca označili za najkrajšiu dolinu na Slovensku.

Medzi najväčšie lákadlá Prosieckej doliny patrí vodopád Červené piesky v závere doliny. Je prístupný po turistickom chodníku z rázcestia Vidová. V Prosieckej doline sa nachádzajú drevené mostíky a kovové rebríky. Niektoré časti chodníka sú istené reťazami a kovovými stúpačkami.

V hornej časti Kvačianskej doliny v lokalite Oblazy sa nachádzajú dva drevené vodné kolesové mlyny, ktoré sú technickými pamiatkami. Jednoznačne patria medzi hlavné lákadlo celej túry. Dolný mlyn s pílou je zreštaurovaný a v prevádzke. Ukrýva expozíciu mlynárskej techniky.

Obidve doliny sa dajú prejsť okružnou trasou. Vrátite sa na rovnaké miesto, z ktorého ste odchádzali. Východzie miesto je obec Prosiek.

Okružný chodník vedie po trase Prosiek – Prosiecka dolina – Vodopád Červené piesky – Svorad – Veľké Borové – Ráztocký vodopád – Vodné mlyny Oblazy – Kvačianska dolina – Prosiek (čas okruhu do 6 hod., prevýšenie 970 m) – najprv modrá a potom červená a žltá značka. /zdroj textu: turisticky.sk/

Previous post Súľovské vrchy ukrývajú rôzne prekvapenia
Next post Javorníky a rozhľadňa na Stratenci – dominanta Horných Kysúc