17/06/2024

Malé domy pomaľované tradičnými vzormi, skromné drevené kostolíky a praktické budovy na hospodárske účely. Práve tieto objekty sa starajú o jedno z našich najcennejších dedičstiev a delia sa oň s tisíckami zvedavých turistov. Aj keď ich príchod na scénu sa v závislosti od jednotlivých regiónov datuje rôzne, spája ich spoločná história, po ktorej stopách kráčame dodnes…

V rámci projektu „Dřevěná architektura v Beskydech“ číslo CZ/FMP/6c/04/060, ktorý je financovaný v rámci Interregu V-A Slovenská republika – Česká republika Fond malých projektov sme sa aj my vydali po drevených stopách .

Realizácia projektu mala byť zahájená na začiatku septembra 2020. Bohužiaľ pandémia covid-19 skutočný dátum zahájenia posunula až na prvý polrok roku 2021. Realizačný tím postupne zmapoval drevené stavby v hraničnom území, spracoval popis jednotlivých objektov, ich fotodokumentáciu a pripravil podklady pre hlavné výstupy projektu  akým je vytvorenie  webu a propagačného materiálu.

Webovú databázu objektov drevenej architektúry v českej a slovenskej časti Euroregiónu Beskydy, nájdete  na www.drevenebeskydy.cz . Web je pripravený formou katalógu drevených stavieb. Objekty je možné filtrovať, napríklad podľa typu či hľadať v mape.

Fond malých projektov

Previous post Poznáme výhercov súťaže drevenej architektúry v Euroregióne Beskydy
Next post Spoločné cesty nás spájajú